Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski (/showthread.php?tid=5710)



Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - omyk - 29-12-2011 13:19

Cytat:Biskup zamojsko-lubaczewski Wacław Depo został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym metropolitą częstochowskim, a biskup pomocniczy diecezji opolskiej Jan Kopiec - biskupem gliwickim - poinformowała PAP w czwartek Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup Depo zastąpi arcybiskupa Stanisława Nowaka, który przechodzi na emeryturę, tak jak bp Jan Wieczorek, którego zastąpi biskup Kopiec.

Jednocześnie papież przyjął rezygnacje arcybiskupa Nowaka oraz biskupa Wieczorka; obaj złożyli je ze względu na wiek (75 lat).
Więcej na: http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/579773,bp_depo_metropolita_czestochowskim_bp_kopiec_biskupem_gliwickim.html


RE: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - Dezerter - 29-12-2011 22:36

...ale to dobrze czy źle...
znasz ich osobiście?, cenisz bardzo?, czy coś jeszcze innego?
czy to tylko takie ogólnopolskie ogłoszenia parafialne


RE: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - omyk - 30-12-2011 01:02

Ogólnopolskie ogłoszenie parafialne, bo to ważna sprawa dla polskiego Kościoła, a szczególnie dla wiernych z diecezji gliwickiej i częstochowskiej, a mamy tu takich userów.

Czy dobrze - pewnie, że dobrze. Znałam i ceniłam zarówno bp. Wieczorka, jak i abp. Nowaka, wiele dobrego zrobili dla obu diecezji i mieli prawo się "zmęczyć" i przejść na zasłużoną emeryturę. Nowych biskupów nie znam, o gliwickim dzisiaj trochę poszukałam informacji w sieci, bo to mnie dotyczy osobiście.


RE: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - Scott - 30-12-2011 10:48

W bielsku też był niedawno ingres biskupa Gregera, bardzo dobry ksiądz, wykładowca zawsze szczerze zainteresowany sprawami wiernych, jeśli już kogoś poznał to pamiętał, wypytywał.

Biskup Wieczorek...Pamiętam że często jak coś ważnego w swoim życiu na plus tak się działo że a to przechodziłem koło Kościoła Michała w Gliwicach, a to miał Mszę w Katedrze... Ot takie zbiegi okoliczności.


RE: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - magdzik - 30-12-2011 22:56

Szkoda, że zabierają nam bpa Kopca ;] osobiście bardzo lubiłam jego kazania, zawsze pojawiał się w czasie Triduum w katedrze opolskiej.


RE: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - spioh - 31-12-2011 14:11

możesz go jakoś scharakteryzować z punktu widzenia duszpasterskiego? ja go kojarzę tylko z wykładów, i raczej tak średnio właśnie...


RE: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - magdzik - 31-12-2011 15:14

Ja go znam własnie tylko z kazań, zawsze podobało mi się, że jego kazania są bardzo konkretne - nie za długie, trzyma się jednego wątku i mówi w prosty sposób. Ja osobiście bardzo nie lubię dogłębnych teologicznych kazań, bo często po prostu nie wystarczy mi wiedzy, żeby je jakoś całościowo ogarnąć. Nie chodzi mi tu o to, żeby jakoś szedł na łatwiznę, ja to raczej odbieram jako kazania przystosowane do poziomu wiernych, z których większość nie ma wiedzy teologicznej.


RE: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - spioh - 31-12-2011 15:30

a tematyka zgodna z jego zainteresowaniami,tzn. historyczna, czy tematyczna w zależności od okazji spotkania (święta itp.)?


RE: Nowi biskupi gliwicki i częstochowski - magdzik - 31-12-2011 23:20

Raczej tematyczna, bo do katedry chodziłam tylko przy okazji większych świąt - Wielkanoc, Boże Narodzenie