Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księga Izajasza - terebinty i ogrody
Autor Wiadomość
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ja wiem, ale chodzi mi o ten konkretny przypadek opisany pod koniec pierwszego rozdziału tej Księgi.

[ Dodano: Czw 23 Cze, 2011 17:28 ]
Ojciec Joachim Zelek OSB dał mi taką o to odpowiedź, z której jestem zadowolony:

Cytat:W starożytności powszechne był oddawanie czci różnym bogom pogańskim w gajach i przy dzrewach uważanych za święte (także w Polsce pierwsi misjonarze nieraz wycinali święte drzewa, św. Wojciech zginął, bo naruszył miejsce świętego dla Prusów chyba w gaju).
Bardzo dobrze, że lubi Pan przebywać w ogrodach i w lesie, cieszyć się z piękna Bożego stworzenia.
Słusznie Pan przypuszcza co do kultu Izraelitów, który przejęli od dawnych mieszkańców Kanaanu, którzy szczególnie oddawali cześć swym bogom pod terebintami, niewysokimi, bardzo rozłożystymi drzewami lub krzewami (niekiedy chowano pod nimi zmarłych, którym potem oddawano cześć).
W ST niekiedy terebinty czy gaje są skrótem wskazującym na kult pogański. Pod drzewami odbywała się też prostytucja sakralna uważana za przejaw czci bogów kananejskich, dla niektórych Izraelitów bardzo atrakcyjna (podobne przeczy były w Grecji i Rzymie).
Jest wiele wykopalisk i tekstów pozwalających poznać starożytne kulty - w Kanaanie i ościennych krajach przede wszystkim bóstw płodności Baala i Asztarte (na jej cześć stawiano drewniane słupy zwane aszerami - te też może oznaczać"drzewo" w ST). Ludy podbite częśto przejmwoały kul;ty zwycięzców, których bóstwa uważano za mocniejsze. Tak też Izraelici po klęskach nieraz przyjmowali kulty mocarstw, które ich sobie podporządkowały - przeciw temu protestowali prorocy.
Więcej można szukać w komentarzach np. ks. Stachowiaka do Księgi Izajasza z dawne jserii opracowanej na KUL, wydawanej przez Pallottinum albo w nowym ks. Brzegowego w serii wydawanej przez Paulistów.

Komentarz do Księgi Izajasza - Koszt 60 złotych. Nie tak drogo, myślałem, że będzie kosztować więcej. Oczko

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
20-06-2011 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
[] - Annnika - 20-06-2011, 14:43
[] - Terebint - 20-06-2011, 15:21
[] - Sant - 20-06-2011, 15:57
[] - Terebint - 20-06-2011 16:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów