Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CELIBAT do czego on jest potrzebny
Autor Wiadomość
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
CELIBAT do czego on jest potrzebny
Powie mi ktoś gdzie w biblii jest napisane ze ksiądz nie powinien sieć żenić, jest tyle kościołów, które już dawno go zniosły a kościół katolicki nadal uporczywie stoi w jego obronie(przypominam ze celibat w kościele katolickim nie był od zawsze to papież-nie pamiętam, który dokładnie musiałbym sprawdzić wprowadził zakaz zawierania małżeństw przez księży.
Wg mnie celibat w naszych czasach mija sie z celem, może był przykładem czystego zycia, ale w średniowieczu w naszych czasach, gdy księża mieszkają z "gosposiami" czy też "siostrami" czy jak to sobie tam nazywają nie ma mowy o tym ze daje to nam przykład czystego zycia bez pokus itp. Nie wiem czy wiecie ale jest w Polsce pare miejsc klasztory i szkoły dla dzieci księży katolickich ale nikt jakoś o tym nie mówi. Prosze o wasz glos w tej sprawie

[scroll]Proszę nie używać bez potrzeby CapsLock`a [/scroll]
17-07-2006 10:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Przebija z Ciebie antyklerykalizmOczko
Jak zagorzały ateista, zaprawdę powiadam Ci - WYGŁUPIASZ SIĘ!

:diabelek: :diabelek: :diabelek:

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
17-07-2006 11:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
darius napisał(a):papież-nie pamiętam, który dokładnie musiałbym sprawdzić wprowadził zakaz zawierania małżeństw przez księży.

Wpierw doczytaj, potem dyskutuj.
DARTH_HELMUTH napisał(a):Przebija z Ciebie antyklerykalizmOczko
Jak zagorzały ateista, zaprawdę powiadam Ci - WYGŁUPIASZ SIĘ!

Dokładnie. Popieram Helmuta :-

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-07-2006 12:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
jaki antyklerykalizm ja naprawde nieczego nie neguje tylko w dosyc ostry sposób podkreślam pewne sprawy ktore mnei nurtują.do księży nic nie mam chodź jestem na misjii lecz nie wybrałem bycia klerykiem ponieważ celibat jesli o mnie chodzi to rzecz nie na czasie i nie potrzebna wogóle nic nie wnośi
17-07-2006 13:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #5
 
Teraz to ja już nic nie rozumiem, a polską gramatykę i stylistykę zapomniałeś :| :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-07-2006 17:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Darius, po 1 czy celibat jest potrzebny czy nie i czy cos daje czy nie... najwiecej myslę, że maja na ten temat do powiedzenia nie sami zainteresowani, ale świeccy. A jednak dotyczy to duchownych i chyba ich opinia jest tu znacząca.
Zgadzam sie z ks. Markiem, najpierw doczytaj a potem podawaj, bo to że ci się wydaje, to... może być złudne, poza tym jeśli ktoś to wprowadził to zapewne uzasadnil to odpowiednio, a nie na zasadzie "tak, bo tak, bo chce komuś utrudnić życie, taki mam kaprys".

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
17-07-2006 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
masz racje napewno ten kto to wprowadzil mial jakis powód,ale to bylo setki lat temu...swiat sie zmienia i razem znim zmieniaja sie obyczaje,prawa.to co bylo dobre tyle lat temu nieznaczy ze jest dobre teraz #-o
19-07-2006 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #8
 
Tu nie chodziło o obyczaje co raczej o umożliwienie kapłanowi pełnej koncentracji na służbie Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
19-07-2006 15:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
darius napisał(a):swiat sie zmienia i razem znim zmieniaja sie obyczaje,prawa.to co bylo dobre tyle lat temu nieznaczy ze jest dobre teraz

Widzisz jaki mądry jesteś? Zobacz: kiedyś było nie do pomyślenia, że kobieta będzie "kierowczynią" 18 tonowej ciężarówki - a dziś to w sumie nikogo już nie dziwi.
Czemu nikt nie zadaje głupiego pytania: dlaczego tak jest?
Jak sam zauważyłeś, celibat ma swą długą historię w Kościele Katolickim, i wg mnie należy przyjąć to jako taki właśnie fakt. Co do reszty zagłebiania się w istotę i sens celibatu - proszę zostawić tu pole manewru dla Kościoła, który w swej mądrości celibat ustanowił i póki co, ani myśli o zaniechaniu go.
Swoją drogą - ciekawe to, że częściej świeccy mają cos do powiedzenia w tej kwestii, a sami zainteresowani ową kwestią - kapłani, przechodzą nad celibatem do porządku dziennego raczej.
pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
19-07-2006 16:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Palmer_Eldritch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 448
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ks.Marek napisał(a):sami zainteresowani ową kwestią - kapłani, przechodzą nad celibatem do porządku dziennego raczej.

Może się zbytnio nie znam,ale raczej niekoniecznie przechodzą nad tym do porządku dziennego.

Religia jest oparta przede wszystkim i g?ównie na strachu.
Bertrand Russell


Polskie forum o zespole Motorhead:
http://www.motorhead.forumer.pl/
19-07-2006 16:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
niechetnie to pisze ale przyznaje racje gdyż moj wojek jest ksiedzem katolickim i ma 2 córeczki,a kobieta z ktora mieszka nazywana jest "gosposią" gdyby ksiądz mogl wziasc slub to nie musial by sie ukrywać z tym ze ma dziecko itp. oczywiscie moze to sa tylko nieliczne przypadki moge mowic o osobach ktore znam i nie mozna tego traktować jako ogółu ale powtarzam gdyby mogł wziasc slub to bylo by duzo lepsze od obecnej sytuacji.mowie "mogl"a nie "musiał" wybor nalezal by juz wtedy do niego i sam by decytował czy chce zyć w celibacie czy nie
19-07-2006 17:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
darius napisał(a):niechetnie to pisze ale przyznaje racje gdyż moj wojek jest ksiedzem katolickim i ma 2 córeczki

niechętnie to piszę, ale Amerykanie nie wylądowali na Księżycu, bo mój wujek jest dziadkiem Armstronga i on wcale nie wylądował na Księżycu, tylko go nafaszerowali THC
...widzisz bezsens takiego stwierdzenia, Darius? Ja też mogę napisać, że moja matka jest przełożoną zakonu klasrysek. mniejsza z tym;

darius napisał(a):wybor nalezal by juz wtedy do niego i sam by decytował czy chce zyć w celibacie czy nie

na zdecydowanie miał 6 lat i sporo czasu przedtem, zanim wstąpił do seminarium. To bzdury, co piszesz. wybór zawsze należy do człowieka. człowiek sam decyduje czy chce żyć w celibacie, czy nie. jeśli Twój Wujek został przymuszony do tego, to co się dziwisz, że mamy takich kapłanów o jakich piszesz? zacznij od siebie, potem oceniaj innych

papa

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
21-07-2006 10:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
a koncze ten temat bo widze jak jestescie ograniczeni i powtarzacie te same dawno juz przebrzmiale formułki,kazdy ma swoje zdanie ja mam takie ze celibat jest bezcelowy a co do wojka to o co Ci chodzi mialem podac imie nazwisko ktora parafia i takie tam.a nie chce mi sie juz gadac na ten temat
21-07-2006 10:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
cienki jesteś gościu. nie wiem, po co zaczynałeś, skoro nie masz nic do powiedzenia, i sam powtarzasz swoje formułki, nie podając żadnych argumentów przeciw.
twoje stwierdzenie 'celibat jest zły i tego zdania nie zmienię, bo tak mi się wydaje i nikt ode mnie lepiej nie wie' jest bardzo kiepskie. nie umiesz dyskutować.
pozdrówka

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
21-07-2006 13:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #15
 
To, ze celibat ma dluga tradycje wcale nie oznacza, ze jest potrzebny. Tak samo, jak np. Rosjanie duzo pija i tez jest to ich tradycja Uśmiech
Powazniej - uwazam, ze mozliwosc zalozenia rodziny przez ksiedza wplyneloby bardzo mocno na jego poglady. Wiadomo, ze spora czesc nauki Kosciola dotyczy rodziny i zycia w niej, a wiadomo jak ma sie zazwyczaj teoria do praktyki. Wlasnie taka praktyka pozwolilaby dostosowac nauki przekazywanie wiernym do realiow. Chyba, ze celibat dziala na innej zasadzie - praktyka moglaby doprowadzic do "obnizenia poprzeczki" po tym, jak wielu ksiezy zdaloby sobie sprawe, ze zycie zgodnie z idealem jest prawie niemozliwe. Wtedy wierni nie musieliby sie za bardzo wysilac, zeby sprostac wymaganiom.
21-07-2006 14:34
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów